Abdrill

Co to są przewierty sterowane?

Przewierty sterowane to rodzaj technologii bezwykopowych. Dzięki nim możliwe jest wykonanie liniowych instalacji podziemnych takich jak rurociągi, gazociągi, zakładanie linii energetycznych i telekomunikacyjnych oraz wiele innych. Największą zaletą technologii bezwykopowych, a więc i przewiertów sterowanych jest możliwość wykonywania pracy bez ingerencji w ład powierzchniowy. Oznacza to, że przewierty można wykonywać na terenach szczególnie atrakcyjnych oraz silnie zurbanizowanych.

Zobacz również: przeciski pod drogami

Na tle pozostałych rodzajów technologii bezwykopowych przewierty sterowane wyróżniają się kilkoma cechami. Przede wszystkim trajektoria takiego przewiertu jest szczegółowo zaplanowana i uwzględnia wszelkie pojawiające się na trasie przeszkody. Otwór wykonywany jest bardzo precyzyjnie, a dzięki wykorzystaniu sond lokalizacyjnych i możliwości sterowania w pionie i w poziomie w każdej chwili trasa przewiertu może być skorygowana.

Etapy przewiertów sterowanych

Wykonywanie przewiertów sterowanych rozpoczyna się od zaplanowania trasy. Jest to bardzo ważny etap, w którym badane są właściwości gruntu, ustalane ewentualne przeszkody, to także analiza i dobór właściwych narzędzi oraz przygotowanie placu budowy. Następnie rozpoczyna się etap wykonywania otworu pilotowego. Do tego celu wykorzystywana jest głowica wyposażona w sondę, która w zależności od rodzaju urządzenia wykonuje otwór o średnicy między 70 a 140 mm.

Czytaj także: Co zaliczamy do technologii bezwykopowych?

Przewiert sterowany rozpoczyna się w punkcie startowym z poziomu gruntu, kiedy głowica pilotażowa dotrze do punktu docelowego, zamieniana jest na głowicę rozwiercającą, która cofa się do punktu startowego, poszerzając otwór. W zależności od zaplanowanej wielkości otworu i rodzaju gruntu konieczne może być wykonanie kilku przejść rozwiertaka z kilkukrotną zmianą głowicy na narzędzie o większej średnicy.

Ostatni etap to jednocześnie ostatnie przejście głowicy rozwiercającej. Rozpoczyna się od punktu wyjścia. Do rozwiertaka mocowane są elementy, które mają zostać umieszczone w otworze, na przykład rury lub kable. Podczas ostatniego przejścia głowica rozwiercająca cofa się do punktu startowego, wciągając za sobą wybrane elementy instalacji.