Rola i znaczenie technologii bezwykopowych we współczesnym budownictwie
Ogromną zaletą technologii bezwykopowych jest ich mało inwazyjny charakter. Umożliwiają wykonanie i pozostawienie infrastruktury podziemnej bez naruszania ładu powierzchniowego. Ma to szczególne znaczenie we współczesnym świecie, ponieważ tereny, na których wykonywane są prace to często terytoria silnie zurbanizowane. Niejednokrotnie są to świeżo zmodernizowane drogi oraz chodniki. Stosowanie przewiertów sterowanych nie wpływa znacząco na otoczenia, dlatego wykorzystanie metod bezwykopowych eliminuje możliwość uszkodzenia istniejącej infrastruktury. Dodatkowo nie powoduje znacznych niedogodności dla ludności zamieszkującej dane terytorium.
Dużą uwagę we współczesnym budownictwie, podobnie jak w innych branżach, przykłada się do ochrony środowiska i terenów szczególnie atrakcyjnych. Zastosowanie nowoczesnych przewiertów sterowanych czy mikrotunelowania umożliwia prowadzenie prac bez konieczności naruszania ekosystemów. Technologie bezwykopowe są więc rozwiązaniem ekologicznym. Wymienione technologie pozwalają dokonywać przekopów pod ciekami wodnymi bez ingerencji w nie, to znaczy, że nie zmieniają ich naturalnego biegu ani nie powodują zanieczyszczenia wód.
Technologie bezwykopowe odpowiedzią na potrzeby budownictwa
Zobacz również: Największe wyzwania związane z wykonywaniem przewiertów sterowanych
Współczesne budownictwo dąży do realizowania projektów w szybkim tempie, aby zaspokoić potrzeby użytkowników infrastruktury. A jednocześnie wymagane są rozwiązania wygodne i estetyczne, dlatego powszechne jest wykorzystywanie infrastruktury podziemnej do ukrywania niektórych niezbędnych elementów. W tym przypadku wykorzystanie technologii bezwykopowych jest nieocenione, ponieważ dzięki nim minimalizowane są koszty oraz znacznie oszczędza się czas.
Prawdą jest, że technologie bezywkopowe są chętnie wykorzystywane i stanowią duże udogodnienie dla projektantów i wykonawców budowlanych, w sytuacjach gdzie nie ma możliwości wykonywania prac metodą odkrywkową. Ich wspólna zależność pozytywnie wpływa też na rozwój samych technologii. Branża inżynieryjna ciągle rozwija się i poszukuje nowych rozwiązań oraz ułatwień pracy, dlatego technologie bezwykopowe też stają się coraz bardziej zaawansowane, dokładne i dążą do realizacji coraz trudniejszych wyzwań.